Özel Gereksinimli Bireylerin Bağımsızlığa Kavuşması

Makbule Yaman Sungur
Uzm. Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi

Instagram: @makbuleyamansungur


Hepimizin ortak amacının özel gereksinimli bireylerin bağımsızlığa ulaşması olduğuna eminim.👍

Özel gereksinimli bireylerin bağımsız birey olmaları için hem ailelerin hem de alan çalışanlarının dikkat etmesi gereken unsurlar var.

✅️ Koşulsuz Kabul:
Çocuğunuzu kabul etmek, olduğu ve yapabildikleri ile sevmek bir sonraki aşama için koşul koymadan ilerlemenizi sağlar. Birey bir sonraki adımı yapsada yapmasada kıymetli ve biriciktir. Bu bakış açısı çocuğunuzun ilerlemesinin ilk koşuludur.

✅️ Gelişime İnanç:
Her birey gelişir ve değişir. Gelişmeyecegine dair ümitsizlik ilerlemeyi engelleyen bir tutumdur. Gelişime inançla yola başlamak en doğrusudur.

✅️ Fırsat Tanıma:
Gelişimi en iyi destekleyen unsur fırsat tanımadır. Yapabileceğine inanıyorum ve sana fırsat tanıyorum demek özgüveni ve güdülemeyi arttır.

✅️ Yerine Yapmama:
Unutmayalım ki her özel gereksinimli birey de bir birey ve biricik. İstekleri tercihleri ve kendilerine ait hayatları var. Onlara olan sevgimiz onlara sürekli yardım ve yerine yapma davranışlarına dönüştüğünde yaptığımız şey onlara zarar vermekten başka birşey olmayacaktır. O nedenle ki fırsat vermek için ilk koşul onların yerine birşey yapmama olacaktır. Elini yıkasın varsın üstünü ıslatsın, yemeğini kendi yesin varsın kıyafetleri kirlensin. Çünkü siz ne kadar yerine yaparsanız o o kadar size bağımlı olacaktır ve bağımsız bir hayat sadece hayallerde kalacaktır.

✅️ Kararlı Tutum:
Bir ileri bir geri manevralar aynı yolu gidip gelmeniz demektir. Bu nedenledir ki bir bireyin gelişiminde ulaşmak istediğiniz noktaya ulaşmanızı sağlayacak en önemli unsur kararlı bir tutum sergilemektedir. İster aile, isterseniz alan çalışanı olarak “neyse bu sefer…” dediğiniz her tutum özel gereksinimli bireyin ilerlemesine ve bağımsızlık hedefinize engel olacaktır.


Bizi takip edin, paylaşın, beğenin.

Bir cevap yazın